Na dovolenku za zlatom

závere júna sa vo švajčiarskom Zugu uskutočnili majstrovstvá sveta v hokejbale. Slovensko reprezentovalo trio z ŠK 98 Pruské Lukáš Maděra, Ivan Škultéty a Peter Doskočil.

Majstri sveta z Pruského: Zľava Doskočil, Škultéty a Maděra.Majstri sveta z Pruského: Zľava Doskočil, Škultéty a Maděra. (Zdroj: ARCHÍVNE FOTO)

V

V širšej nominácii boli ešte Peter Moško, Matej Kyselica, Lukáš Lajčiak a Adam Fumač, no tí sa na šampionát neprebojovali. Okrem pruštianskeho tria štartovali aj dvaja bývalí hráči Považskej Bystrice Roman Bujdák (Nitra) a Pavol Blahút (Ružinov).

Cestu za titulom majstrov sveta nám priblížil Peter Doskočil, ktorý pôvodne nemal vo Švajčiarsku hrať.

Neplánovaná dovolenka

- Početná enkláva z Pruského sa zúčastňovala reprezentačných sústredení, no do záverečnej - nominácie sa dostali iba Maděra a Škultéty. Zmieril som sa s tým, že podobne ako pred dvoma rokmi mi účasť unikla v poslednej chvíli. O to prekvapujúcejší bol telefonát od trénera Ďuriša, ktorý ma zavolal namiesto zraneného Takáča. Musel som si rýchlo vybaviť dovolenku, čo sa podarilo a odcestoval som spolu s tímom do Švajčiarska.

Neľahký úvod

Po príchode do Zugu v blízkosti Zürichu nás prekvapila veľkosť hracej plochy na miestnom zimnom štadióne. Na naše pomery bola obrovská a aj naše najväčšie ihriská v Nitre či Bratislave boli menšie. Problémy sme mali aj s posudzovaním zákrokov rozhodcami, ktorí nasadili veľmi prísny meter. Kým sme si na to zvykli, doplatili sme na to zbytočnými vylúčeniami a najmä gólmi.

Potvrdilo sa to už v úvodnom zápase s USA. Šance pred zápasom boli 50:50. Hneď v úvode sme pykali za faul, ale Bujdák vyrovnal. Po ďalšom góle v oslabení sa min podarilo založiť akciu, na konci ktorej bol Martinusík a bolo 2:2. Škoda, že sme neudržali vedenia 3:2, lebo Američania potrestali ďalšie fauly presilovkovými gólmi a nám body unikli pomedzi prsty.

Zbytočné remízy

Duel s Fínskom bol jednoznačne v našej réžii, ale spoluhráči sa predbiehali v zahadzovaní šancí. Keď dal Titka v poslednej tretine gól, vydýchli sme si, no predčasne. V závere sme doplatili na nedisciplinovanosť a pri oslabení 3:5 Fíni vyrovnali.

Proti Pakistanu bol cieľ vyhrať, no exotický súper odolával. Z prevahy vyťažil gól iba Minárik, a hoci súper vyrovnal, po mojej prihrávke Blahút vzápätí dal na 2:1, no radosť dlho netrvala. Ani v treťom zápase nám nebolo súdené vyhrať, pretože za stavu 3:2 Pakistan vyrovnal z trestného strieľania.

Potykanie pomohlo

Aj keď sme nehrali zle, problémom bola slabá strelecká efektivita. S Portugalskom bolo treba vyhrať, pretože inak by hrozil možný súboj o účasť vo štvrťfinále s tímom z druhej divízie. Pomohlo aj gesto trénera Ďuriša, ktorý navrhol, aby si s ním všetci potykali. Po veľmi dobrom výkone, keď sa darilo aj strelecky, nasledovalo vedenie 4:1, ktoré súper v závere už iba znížil.

Veľká zodpovednosť

Všetci sme chceli pokračovať vo fantastickej sérii, lebo Slováci ako jediní sa doteraz zo žiadneho šampionátu nevracali bez medaily. Prekážkou nám boli Kanaďania, ale náš tím postupne naberal obrátky. V polovici zápasu za stavu 4:1 sa zdalo, že semifinále je naše, no zaoceánski hráči sa nevzdali a podarilo sa im vyrovnať. Pred predĺžením boli v psychickej výhode, no nás podržal Petrík niekoľkými fantastickými zákrokmi. Keď Rampáčkova prudká strela rozvlnila sieť, okrem veľkej radosti prišla úľava, že ideme hrať o medaily.

Skvelá taktika

Na ceste do finále nás čakali Česi. Je to súper, s ktorým sa často stretávame a dôležitý je každý detail. Hrali sme pozorne, a keď nás podržal Petrík zlikvidovaním trestného strieľania, pred koncom druhej tretiny Kollár dal vedúci gól. Potom sme zvýšili na 2:0, ale súper odpovedal gólom. Ivan Škultéty po prieniku našiel Beniača, ktorý potvrdil finálovú účasť a pokračovanie medailovej šnúry.

Zlatá radosť

Proti USA sme si pred finále verili, lebo sme si nepripúšťali prehrať dvakrát s tým istým mužstvom. Prvá tretina nám nevyšla, lebo sme prehrávali 1:3. Pozitívom bolo, že nik z nás nepanikáril a verili sme, že zápas otočíme. Po Blahútovej akcii znížil Beniač a v záverečnej tretine Minárik nekompromisne vyrovnal. V predĺžení asi päť minút pred koncom Oravec zblízka prekonal amerického brankára a na našej striedačke mohla vypuknúť obrovská radosť.

Výsledky Slovenska:

Základná skupina:

Slovensko – USA 3:4 (1:1, 0:1, 2:2), Bujdák, Martinusík (Doskočil), Teplický.

Slovensko – Fínsko 1:1 (0:0, 1:0, 0:1), Titka.

Slovensko – Pakistan 3:3 (1:0, 1:2, 1:1), Minárik, Blahút (Doskočil), Oravec.

Slovensko – Portugalsko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1), Martinusík, Slovák (Škultéty), Hrivnák, Rampáček.

Štvrťfinále: Slovensko – Kanada 5:4 pp (1:0, 3:1, 0:3 – 1:0), Rampáček 2, Kollár, Maděra, Martinusík.

Semifinále: Slovensko – Česko 3:1 (0:0, 1:0, 2:1), Kollár, Martinusík, Beniač (Škultéty).

Finále: Slovensko – USA 4:3 pp (1:3, 1:0, 1:0 – 1:0), Oravec 2, Beniač (Blahút), Minárik.