Sú v centre už dlhšie, nikto sa nestažuje. Vyvrátili scifi o útočení

Na budove v centre mesta umiestnili dva včelie úle. Ide o medzinároný projekt, ktorý má upozorniť aj na miznutie a úhyny včiel, čo je závažný problém.

Dva úle sú aj pod Orlovským mostom.Dva úle sú aj pod Orlovským mostom. (Zdroj: BERKO)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do projektu Adoptuj si včelu organizácie Greenpeace Slovensko a občianskeho združenia Živica sa v Považskej Bystrici zapojilo združenie Mladí pre Považskú. Jeho cieľom je upozorniť na miznutie a úhyny včiel, ich význam pre človeka a prírodu a propagovať včelárstvo.

Koľko bude úľov

Občianske združenie Mladí pre Považskú zareagovalo na medzinárodný projekt záchrany včiel. Okrem dvoch úľov na budove Troch veží sú ešte umiestnené ďalšie dva ešte pri firme Kates pod Orlovským mostom. „Sú reprezentačné, teda upravené, aby sa dal v nich pohodlnejšie sledovať celý systém organizácie života v úli. Budeme mať aj školskú včelnicu, na ktorej sa teraz ešte len pracuje. Robíme terénne úpravy na okraji priemyselnej zóny,“ hovorí Turčáni.

Dodáva, že pri nej pomohli s výrobou úľov mestské a štátne lesy a Stredná odborná škola stavebná v Považskej Bystrici. „Včelnica ide pomimo medzinárodného projektu, v rámci našej vzdelávacej činnosti. Tam bude tiež 10 úľov,“ vysvetlil Turčáni s tým, že v rámci medzinárodného projektu plánujú mať celkovo ešte desať úľov.

uleweb_r7548.jpg

Dva úle sú na streche Troch veží

uleweb2_r2002.jpg

Slavo Turčáni predstavuje špeciálne reprezentačné úle pod Orlovským mostom.

Obohatenie medzinárodného projektu

Mladí pre Považskú teda doplnili medzinárodný projekt. 
„A síce, o vzdelávací program, ktorý rozbiehame od septembra na základných a stredných školách. Popritom sme založili včelársku školu v spolupráci so Strednou odbornou školou v Banskej Bystrici, kde je včelárska škola jediná na Slovensku,“ hovorí Slavomír Turčáni, predseda združenia Mladí pre Považskú. Škola funguje tak, že dva roky sa chodí na výučbu dvakrát do mesiaca v Považskej Bystrici, a potom je preskúšanie v Banskej Bystrici. Po úspešnom absolvovaní skúšok získava študujúci výučný list, na ktorý si môžete ako včelár uplatniť aj živnosť.

Výučbu žiakov dohadovali združenia priamo so školami. „V auguste budem dopĺňať ich vzdelávací program našimi prednáškami v rámci hodín prírodopisu a pre starších biológie. Bude to asi päť prednášok, ktoré nebudú zamerané len čisto na včely, ale zahŕňať budú aj environmentálnu výchovu,“ hovorí Turčáni.

Alternatívy ekologického života

Živica sa snaží ukazovať alternatívy ekologického života priamo v meste. „Chceme ukázať, čo môžu ľudia sadiť, pestovať, chovať priamo, kde žijú, aby nemuseli kvôli tomu cestovať. To sa týka aj včiel. V rámci projektu Adoptuj si včelu osádzame úle v štyroch mestách. Zmyslom bolo tiež upozorniť na problematiku včiel a toho, čo ich ohrozuje,“ hovorí Petra Ježeková zo Živice.

Ďalšie mestá

Minulý týždeň bolo uvítanie včiel v Považskej Bystrici a nasleduje Žilina, Lučenec a Kežmarok. V minulosti to bola v rámci predošlého projektu Bratislava a Zvolen. „Fungujú tu už dva roky a sú veľmi úspešné. Tento rok dokonca máme bratislavské včely zapojené do výskumného projektu o kvalite medu a vychádzajú veľmi dobre,“ dodáva Ježeková. Úle sú na starej tržnici priamo v centre Bratislavy na námestí SNP. „Myslím, že viac ľudí byť už inde ani nemôže a nemáme žiadne negatívne rekcie. Ľudia tu pritom bývajú, funduje tu množstvo prevádzok, usporadúvajú sa trhy. Ľudia sa skôr pýtajú, kde včely sú, sledujú úle. Páči sa im to,“ povedala Ježeková.

Nie fantóm ale roje opery

Prvý projekt spúšťala Živica v spolupráci so švajčiarskou organizáciou, ktorá má mestské včely v Bazileji už desiatky rokov. „Tu naokolo je to už v mnohých mestách, napríklad aj v Brne, či Viedni. Býva to aj na známych hoteloch, v ktorých potom spotrebúvajú vlastný med. Bola som sa pozrieť aj na Konezerthaus vo Viedni. Včely sa im aj vyrojili. Pýtala som sa, či nevznikla nejaká panika a dostala som odpoveď, že ľuďom sa to páčilo, chodili si chytanie roja fotografovať. Sú pyšní, že je tam niečo podobné. Aj u nás boli spočiatku obavy, ale teraz už je to iné,“ dodala Ježeková.

Nejde o krátkodobú záležitosť

Katarína Nikodémová z Greenpeace Slovakia hovorí, že med ktorý získajú organizácie a združenia, môžu použiť podľa svojho vlastného uváženia. „Prioritne však nie je projekt o dorábaní medu. „Skôr je to príležitosť, aby sme ukázali, že včely majú problém a dochádza k veľkým úhynom. Projekt v štyroch mestách nie je krátkodobá záležitosť, naplánovaný je na päť rokov. Miestne organizácie musia zabezpečiť kontinuitu,“ vysvetľuje Nikodémová.

Petra Ježeková dodáva, že ľudia majú nutkanie začať s niečím, ale potrebujú v prvopočiatkoch podporu, nakopnutie. „Volá nám veľmi veľa ľudí aj píše, že sa im páči chovať včely v meste. My im dáme know-how a môžu začať. Trávime veľa času osvetou.“

Reakcie ľudí

A ako reagovali na umiestnenie dvoch úľov v centre mesta Považskobystričania? Pýtali sme sa na to v uliciach v čase, keď už včielky fungovali na streche niekoľko dní.

„Nemali sme ani šajnu, že tu niečo podobné je. Ale sme radi, že tu máme včielky, veď kde sú ony, tam je aj život,“ povedala Jozefína Virdzeková. Jej manžel dodal, že med má veľmi rád a včielkam nezazlieva ani žihadlá. „Som imúnny aj voči včeliemu jedu, nemôžem na včely povedať krivé slovo, aj keď som už dostal aj nejaké to žihadlo. Držím im palce, nech sa im u nás v PB darí,“ dodal pán Virdzek.

„Áno, máme tu na streche včely. Chodievame tadiaľto, ale neobťažovalo nás nič. Neprekáža nám to vôbec, práve naopak,“ povedal pán Ladislav z Považskej Bystrice.

„Nevšimol som si to. Ale ten projekt je fajn nápad. Predstava o tom, že by včely mali útočiť. To je scifi. Práve preto je dobrý takýto projekt, aby sa vyvrátili takéto mýty. Je dôležité vedieť, ako veci naozaj fingujú,“ povedal Markus Teska.

Čo hovorí na projekt skúsený včelár

Peter Čerňanský, predseda považskobystrickej základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov hovorí, že projekt je zaujímavý.

Nový trend a čo ich ničí
„Včely sa vďaka projektu dostávajú bližšie k mladým a je to aj pekná myšlienka. Voľakedy sa totiž tradovalo, že včely patria na okraj mesta, ale dnes je trend opačný,“ hovorí Čerňanský s tým, že v Európe sa sťahujú do miest a má to výhody. „Včely v meste nepoškodzujú jedy, ktoré sa používajú pre ničenie škodcov v lesoch alebo pri pestovaní poľnohospodárskych plodín. Určené sú na likvidáciu hmyzu a je to aj pre včely veľmi nebezpečný,“ vysvetľuje Čerňanský.
Dodáva, že tlak na včely je podľa neho z viacerých strán a sú veľké problémy s úbytkom. „Okrem spomínaných jedov je to aj častý výskyt včelích chorôb, hlavne klieštika. V západných krajinách je so včelami veľký problém,“ hovorí Čerňanský.
Zlé obdobie a náprava
Včelár dodáva, že aj posledné zimné obdobie bolo dosť nepriaznivé. „Súviselo to s tým, že minulý rok bol premnožený klieštik a veľa včiel sa nedožilo už Vianoc. Rodiny nám padali už v októbri. Premnoženie tiež súvisí s počasím a klimatickými podmienkami, ktoré boli minulý rok priaznivé,“ vracia sa do nedávnej minulosti Čerňanský.
Tento rok je však podľa neho veľmi dobrý. „Aspoň tu na Považí sú medné výnosy veľmi dobré. Veľkú znášku dáva lesný med. Rozmnožovanie včiel je veľmi dobré, takže úbytky, ktoré boli cez zimu, sa obnovili do normálneho stavu. Minulý rok medovicový med ani nebol, ale aj celkovo bolo medu málo. Ale tento rok je veľmi dobrý a včelári sú spokojní,“ hovorí s uspokojením včelár, ktorý uvítal projekt mladých ľudí a je im veľmi nápomocný.
Malí susedovci a včely
Pán Čerňanský sa venuje včeláreniu už 30 rokov, takže slúži aj pri projekte vzácnymi radami.
Ku svojim včielkam vodí omladinu. „Malých susedovcov z paneláku. Akurát sme išli do včelnice v Jasenici, keď sa mi ozvali novinári. Už ma otravujú od jari, aby som ich zobral. Tak som povedal, že cez prázdniny. Musel som splniť slovo, lebo dospelí nemôžu deti klamať,“ vysvetlil s úsmevom pán Čerňanský, ktorého na každom kroku prenasledovali dvaja deväťroční školáci, chlapec a dievčatko a dokonca ešte jedno päťročné chlapča. Včiel sa veru neboja, čo aj dokázali pri prehliadke úľov mestských včiel.
Pichne len výnimočne
Rozhovoril sa aj tom, kedy včela pichne a čo nám skôr znepríjemňuje život.
„Včela pichne len vtedy, keď jej niekto ublíži, napríklad keď ju pristúpi alebo nechtiac pritlačí. Inak má záujem zachrániť si život a nie obetovať ho pre žihadlo. Včela nejde v žiadnom prípade ako osy na šťavy, ovocie, sladkosti. Včely toto nerobia, toto ich neláka. Ony potrebujú nektár z kvetov,“ povedal Čerňanský s tým, že ich prítomnosť v centre mesta ľudia negatívne nepocítia.Autor článku

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Unikátna mestská výzdoba.

Podľa obyvateľov je to najkrajšia výzdoba za posledné roky.


V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu