Včely chcú chovať aj na streche úradu

V meste Považská Bystrica chcú organizátori projektu Včely v meste umiestniť včelnice. Komisia odporučila ďalšiu etapu jeho realizácie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: JG)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. S realizáciou projektu Včely v meste začali mladí ľudia už minulý rok. Jednou z aktivít projektu Včely v meste je zapojenie sa do nadnárodného projektu, ktorý organizujú organizácie Greenpeace a Živica.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od súťaže, prednášok a včelárskej školy chcú prejsť tento rok organizátori aj k umiestňovaniu včelníc v meste. Projekt prezentovali v komisii dopravy, životného prostredia a odpadového hospodárstva.

Problémy s úbytkami a pomoc

O pokračovaní projektu informoval členov komisie na jej zasadnutí minulý týždeň líder projektu Slavomír Turčáni ml. V úvode upozornil, aká dôležitá je existencia včiel pre život človeka. „Bez včiel by vyhynulo 20-tisíc druhov rastlín, lebo by ich nemalo čo opeľovať. Iné druhy hmyzu to nedokážu. Včely opeľujú až 86 percent rastlinných druhov na Zemi, čo je veľké množstvo a bez nich by nastal obrovský problém v rámci ekosystému,“ pripomenul Turčáni ml.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že obrovské problémy s úbytkom včiel majú v Ázii a snažia sa ho umelo vyriešiť. „Bohužiaľ, neúspešne,“ skonštatoval s tým, že situácia začína byť nepriaznivá aj na Slovensku.

„Včely potrebujú pomoc človeka. Nikto zatiaľ neprišiel s patentom, ako tieto živočíchy efektívne nahradiť a od ich existencie závisí produkcia veľkého množstva potravín,“ vysvetlil Turčáni ml. Včelstvá decimuje podľa neho tiež systém moderného poľnohospodárstva zameraného na monokultúrne pestovanie geneticky modifikovaných druhov, agrochemikálie a iné veci. Pre záchranu včiel prišli preto s projektom aj mladí ľudia zo združenia Mladí pre Považskú.

Štyri piliere projektu

Projekt Včely v meste je postavený na štyroch pilieroch – na včelárskej škole, ktorá beží od minulého roku a vedie ju inžinier Čerňanský, kvalifikovaný lektor zo Slovenského zväzu včelárov. Navštevuje ju 15 ľudí a bude ukončená záverečnými skúškami. Kto ich úspešne zvládne, skončí vzdelanie odborným výučným listom.

SkryťVypnúť reklamu

Praktickou časťou je realizácia mestských včelníc. „Vo viacerých mestách v Európe, aj ostatných častiach sveta, sú mestské včelnice bežnou vecou. Včely nájdeme aj v Bratislave – v záhradách alebo v mestských lesoch, poznáme tu dokonca aj jedného balkónového včelára. Mestské úle boli umiestnené v lete 2014 na streche Starej tržnice v Bratislave, či v záhrade Vodárenského múzea a ľudia nijako nepocítili, že sa tam úle nachádzajú. Chovajú ich už aj v Národnom lesníckom centre vo Zvolene,“ uviedol príklady Turčáni. O úle sa starajú vyškolení pracovníci a dobrovoľníci. Švajčiarsky partner projektu – organizácia Urban AgricultureNetzBasel – chová včelstvá priamo uprostred mesta Bazilej.

Tri včelnice

Od členov komisie chceli realizátori projektu vedieť, či súhlasia s ich zámerom a otvorili diskusiu o možnostiach umiestenia troch včelníc. Prvú chcú na mestskom úrade, na streche budovy, druhú na voľnej ploche pri doliečovacom centre za Tescom a tretia by bola na periférii mesta. Ešte nemajú vybranú lokalitu. Na periférii by išlo o väčšiu školskú včelnicu. Prvé dve by boli menšie, prezentačné.

SkryťVypnúť reklamu

Využiť chcú nové technológie, takzvané termosolárne úle, čo je dosť finančne nákladná technológia. „Preto sa snažíme umiestniť tieto úle na miestach, kde by sa k nim nedostali vandali. V prezentačných včelniciach budú maximálne tri úle a tento rok v priebehu mája až júna by sme chceli začať na mestskom úrade. V školskej včelnici by sme chceli mať desať úľov,“ informoval Turčáni.

Skúsenosti z iných miest

Mestské včelnice vo svete fungujú vo viacerých veľkých mestách, kde je veľká koncentrácia obyvateľov, a nie sú problémy. Napríklad aj v neďalekej Viedni.

To, čo by chceli realizovať mladí ľudia v Považskej Bystrici, je oveľa menšie. „Funguje to napríklad aj tak, že priestor dá k dispozícii nejaká reštaurácia alebo podnik, a oni potom majú od nich exkluzívne med. Ruka v ruke s chovom včiel prebieha v týchto mestách aj aktivita zazelenania striech, čo pomáha životnému prostrediu rovnako ako včely,“ vysvetlil Turčáni.

Bezpečnosť

Líder projektu sa dotkol na komisii aj otázky bezpečnosti. „Každý sa bojí včiel hlavne pre bodnutie. Či včela bodne, závisí najmä od toho, ako sa človek správa v ich prítomnosti. Včely majú však veľmi zlú reputáciu pre iný hmyz. Napríklad pre osy, ktoré idú ľuďom do jedla, nápojov a podobne. Toto včela nerobí,“ vysvetlil s ubezpečením, že ľudia existenciu úľov na úrade nepocítia.

V každej včelnici však bude podľa Turčániho lekárnička, kde budú aj prostriedky proti alergickej reakcii. „Včelnice budú umiestnené v bezpečnej vzdialenosti od miesta, kde sa pohybujú ľudia. Miesta budú označené a budú na nich aj informačné tabule, ktoré budú informovať, že ide o projekt Včely v meste. Na tabuliach dáme ľuďom aj návod, ako sa majú správať,“ vysvetlil Turčáni. Dodal, že včely budú chovať špeciálnou metódou LBV, pri ktorej sa neroja a majú lepšie podmienky na život oproti bežným chovným metódam. „Na takýto druh chovu sú včely aj špeciálne vyšľachtené,“ doplnil.

Pripomienky v komisii

Člen komisie Pavel Petrík podporil aktivitu mladých ľudí a povedal, že z pohľadu ochrany životného prostredia je projekt veľkým prínosom. Rozvinula sa však aj debata o bezpečnosti a prípadoch útočenia včiel, ktoré sa chovajú v zastavanom území. Realizátori majú v pláne chovať poddruhy včely kraňskej. „Druhy, ktoré budeme chovať my, sú špeciálne šľachtené a správajú sa inak,“ povedal Július Krčmárik.

V komisii sú aj členovia, ktorí sú včelári a zaujímali sa bližšie o spôsob chovu, pri ktorom sa dá predísť rojeniu.

Predseda komisie Ľubomír Kubovič sa stotožnil s názorom, že ide o zaujímavý projekt, ktorý je pre ľudí prínosom. Navrhol však aj zmenu v súvislosti so zámerom. „Ide o pilotný projekt, ktorý by sa mal začať realizovať niekde na okraji mesta. To do doby, pokiaľ sa ľudia s projektom viac zžijú a bude aj viac spropagovaný,“ uviedol Kubovič. V komisii však odznelo, že vzhľadom k umiestneniu a náletovej výške ľudia vôbec nepocítia, že sa nejaké včely na streche chovajú.

Padli tiež pripomienky v súvislosti s možnosťou vetrania na úrade. S tým by tiež nemal byť podľa reakcií v komisii problém.

Komisia sa so zámerom nakoniec stotožnila s odporúčaním, že pri osádzaní úľov musia byť splnené všetky zákonom stanovené podmienky.

Projekt zameraný na včely

Projekt Včely v meste rozbehli v Považskej Bystrici mladí ľudia už minulý rok. Okrem rôznych prednášok s odborníkmi zorganizovali súťaž Dáme včelám obraz a text. „Chceli sme podporiť kreativitu žiakov základných i stredných škôl a zároveň ich oboznámiť s problematikou a životom včiel,“ informoval Slavomír Turčáni. Dodal, že cieľom bolo doviesť ich k poznaniu, že bez včiel sa naša príroda nezaobíde. Autorkou súťaže realizovanej v rámci národného projektu KomPrax bola Adriana Štefinová. Súťaž bola rozdelená do troch častí. Prvou bola literárno-slohová práca, v ktorej chceli od starších žiakov základných škôl alebo študentov stredných škôl, aby sa zamysleli nad potrebou včiel v živote, aké problémy ich momentálne sužujú. V druhej časti sa žiaci základných škôl svojimi výtvarnými návrhmi podieľali na tvorbe loga pre komunitu v Považskej Bystrici.

Tvorivá časť bola určená pre najnižšie ročníky základných škôl. Cieľom bolo vyrobiť čo najviac včeličiek, ktoré použijú organizátori projektu Včely v meste pri propagácii.

(DP)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 335
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 873
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 191
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 541
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 497
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 723
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 583
  1. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  2. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  3. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  7. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  8. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 285
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 151
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 20 164
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 359
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 863
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 466
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 803
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 483
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Organizácia WWF Slovensko a spoločnosť LIDL Slovenská republika spustili novú spoluprácu, ktorej cieľom je reálny dopad na ochranu prírody a podporu biodiverzity v našich regiónoch.


Beáta Šulíková sa do autoškoly prihlásila zo zvedavosti.

Starší ľudia sa za volantom neraz cítia neisto.


1

Celoštátne oslavy 80. výročia.


Ilustračné foto

Lekári v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) nahlásili minulý týždeň 2144 akútnych respiračných ochorení (ARO).


TASR
  1. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  2. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  3. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  7. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  8. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 285
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 151
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 20 164
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 359
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 863
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 466
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 803
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 483
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu