POVAŽSKÁ BYSTRICA. Majiteľ Orlovského kaštieľa sa pustil do rekonštrukcie objektu. Po prestavbe by mal slúžiť ako štvorhviezdičkový hotel aj s wellness službami. Na rekonštrukciu získal časť prostriedkov aj z eurofondov.
Ako dospel k rozhodnutiu
Nodari Giorgadze, majiteľ a konateľ firmy, ktorá kúpila približne pred desiatimi rokmi historický objekt v Orlovom, hovorí, že veľa času vraj zabralo zrealizovanie archeologicko-historického prieskumu.
„Vďaka nemu sme sa dozvedeli veľa nových a zaujímavých skutočností. Zistil som, že ide o kaštieľ, ktorý si zaslúži, aby sme mu venovali čas,“ hovorí Giorgadze, prečo sa rozhodli pre rekonštrukciu.
Dodáva, že pôvodne plánovali urobiť v jeho priestoroch svoju firemnú rezidenciu a obytné priestory pre súkromné účely. „Keď som však spoznal výsledky prieskumu, prišiel som na to, že je v ňom ukrytá krása, ktorú by nebolo dobré schovať pred ľuďmi. Pamiatka má nielen re- gionálny, ale aj celoslovenský význam a mali by ju vidieť všetci,“ hovorí Giorgadze.
Účel ďalšieho využitia
Vlastník historického objektu pripravil projekt a chce ho zrekonštruovať na hotel. „Bude možnosť robiť tu rôzne veľké akcie, napríklad svadby, oslavy, tiež konferencie,“ dodáva Giorgadze. Pôjde o štvor a pravdepodobne i viachviezdičkový hotel.
Pamiatkári a rekonštrukcia
Pri rekonštrukcii sa podľa slov majiteľa snažia v maximálnej možnej miere zachovať historické veci, ktoré sa zachovali. „Všetko realizujeme pod dozorom pamiatkárov. Dosť na nás tlačia a poviem na rovinu, že niekedy je aj ťažké spolupracovať s nimi. Majú totiž požiadavky, ktoré sú dosť finančne náročné a po stránke biznisu nám to nič neprinesie. No chápeme ich prístup a musíme ho rešpektovať,“ tvrdí Giorgadze.
Dúfa, že do roka sa im podarí úspešne rekonštrukciu ukončiť a hotel otvoriť. Časť pivničných priestorov chcú prestavať na wellness.
Ďalšie zámery
Postupne chce vlastník renovovať aj park, ktorý je súčasťou kaštieľa. „Aj tu sa bude musieť všetko realizovať pod dozorom, lebo ide o historický park. Chceme tiež v spolupráci s odborníkmi pripraviť projekt parkovej úpravy. Ide o štyri a pol hektárovú plochu lesoparku, ktorú, samo- zrejme, nemôžeme nechať len tak. Musí to byť zharmonizované s budovou kaštieľa a tvoriť jeden harmonický celok," hovorí Giorgadze. Dodáva, že keď sem človek zavíta a zbadá tú krásu, aby ho hneď navštívila múza.
Inak chcú riešiť aj vstup do kaštieľa a prístupovú cestu. Nemala by pre návštevníkov už ísť cez obec.
Prekvapenia
Martin Žilinčík z firmy, ktorá realizuje stavebné práce, hovorí, že postupujú podľa predpokladov. „Sú, samozrejme, aj nejaké komplikácie s niektorými detailmi. Pri rekonštrukcii každej takejto stavby sa však vyskytne niečo podobné. Pri takýchto stavbách nikdy neviete, na čo narazíte. Odkryjete časť fasády a zistíte, že je tu ďalší problém, ktorý treba riešiť,“ hovorí Žilinčík.
Nedávno napríklad prišli na pretekanie strechy. Urobia na nej zatiaľ len potrebné lokálne opravy a nakoniec budú musieť pristúpiť aj ku komplexnej rekonštrukcii. Prekvapení je jednoducho na stavbe dosť.
Počas návštevy kaštieľa sme mali možnosť sledovať aj reštaurátorské práce stropov. „Ide o namáhavú a detailnú prácu, ktorá zaberie veľa času. Vyspraviť treba množstvo špár a prasklín, namaľovať reliéfy, vystúpené ornamenty poobliepať nanovo zlatom,“ hovorí Žilinčík. Dodáva, že všetko sa deje pod dozorom pamiatkárov.
Nepríjemné zvuky
Počas prechádzky po kaštieli sme stretli aj jeho správcu Daniela Pavloviča. Všetci správcovia, boli traja, ktorí prišli do kaštieľa, tu vraj nevydržali ani tri mesiace. Nový správca sa smeje, že ich vyhnali strašidlá.
„Všelijaké čudesné zvuky, škrípanie a praskanie boli súčasťou každej noci, ktorú som tu strávil. Občas to bolo poriadne nepríjemné a vybral som sa aj s baterkou poobzerať, čo sa vlastne deje,“ hovorí správca. Povedačky ľudí, že sa po chodbách preháňa nejaká záhadná žena, sa však nenaplnili. Martin Žilinčík hovorí, že tajomné zvuky vydával krov, ktorý pracoval.
Reakcie ľudí
K rekonštrukcii Orlovského kaštieľa sa rozvinula bohatá diskusia aj na sociálnych sieťach. Muž v stredných rokoch reaguje: „Je načase, lebo chátral. Konečne bude na úrovni,“ píše vo svojej reakcii.
Iná je reakcia ženy, ktorá zazlieva majiteľovi doterajší prístup. „Nechal kaštieľ schátrať a nestaral sa ani o park. Stačí sa pozrieť na fotografie z obdobia predtým, ako kaštieľ s parkom kúpil a porovnať ho so stavom, do akého za desať rokov nechal spustnúť,“ píše.
Iný prispievateľ na sociálnych sieťach sa teší z opravy, má však obavy, aby nebol len miestom pre tých, čo si budú môcť dovoliť poskytované služby a aby obyčajný človek nemusel len slintať za plotom.
Ďalšie dve ženy, ktoré reagujú na rekonštrukciu, sú rady. „Verím, že z toho bude niečo, na čo budeme pyšní a že to bude prístupné aj pre širšiu verejnosť."
Druhá zase reaguje, že jej je jedno, kto ho opravuje, hlavne že sa s objektom niečo robí. „Podľa mňa si tento historický skvost a kedysi pýcha nášho mesta, malo nechať mesto. Ak ho nevlastnilo, tak ho malo kúpiť ako prvé, ale o tom je už zbytočné rozprávať. Naozaj by sme mali byť radi, že sa opravuje. Dúfajme, že to bude pre všetkých ľudí dostupné. Chýba aj naša kaplnka, v ktorej sme mávali každú sobotu svätú omšu,“ píše žena okrem iného vo svojej reakcii.