POVAŽSKÁ BYSTRICA. Po ukončení prieskumov na hrade sa chce mesto uchádzať o finančné prostriedky na sanáciu pamiatky. Peniaze z grantov ministerstva využilo na to, aby mohlo pri podávaní žiadosti na eurofondy dostatočne zdokumentovať stav pamiatky.
Peniaze od štátu sa podarilo získať dvakrát, niečo vyčlenila z rozpočtu aj samospráva.
Ako využili prostriedky?
Mesto dalo aj tento rok žiadosť na grant z ministerstva kultúry a dostalo finančné prostriedky vo výške 25-tisíc eur. „Chceli by sme pokračovať v činnostiach, ktoré sme začali predminulý rok. Ide o práce na geodetickom zameraní a statických posudkoch, aby sme dosiahli definitívny výsledok. Na základe toho by sme spracovali projekt a podali žiadosť na finančné prostriedky z eurofondov," informuje Kubovič.
Dodáva, že ak získa mesto financie z eurofondov, investuje ich priamo do sanačných prác zameraných na záchranu hradu. „Keď chceme byť úspešní, musíme k žiadosti o pridelenie prostriedkov doložiť aj dokumenty, ktoré mapujú, ako je to so statikou hradu, geológiou v týchto miestach, doložiť musíme aj geodetické zameranie a iné podklady, na prípravu ktorých sme využívali práve financie z grantov ministerstva," upresňuje Kubovič.
Grant, rozpočet, činnosť dobrovoľníkov a poslanca
Okrem grantu, ktoré mesto získalo, vyčleniloaj finančné prostriedky vo výške tritisíc eur na činnosť Združenia hradu Bystrica. Jeho členovia a priaznivci okrem iných aktivít v súvislosti s hradom, robia na pamiatke konkrétne práce po konzultácií s odborníkmi už teraz.
Grant z ministerstva kultúry dostalo mesto aj v roku 2008 viac ako 33-tisíc eur a zo svojich prostriedkov vyčlenilo čiastku asi tritisíc eur. V roku 2009 grant nezískalo, na záchranu hradu však vyčlenilo financie vo výške viac ako 3500 eur. Viceprimátor Kubovič dodal, že grant sa podarilo získať aj vďaka kvalitnému projektu a osobnej iniciatíve poslanca Karola Janasa.